Ogrody przy domu – pomysły na ogród

      Brak komentarzy do Ogrody przy domu – pomysły na ogród

Marząc o pięknym ogrodzie często rozważamy różne warianty jego aranżacji. Prawda jest natomiast taka, że są gusty i guściki i to, co na pozór wydaje się być dla nas piękne dla innych może być totalnym przeciwieństwem tego, co my lubimy.  Aranżacja pięknego ogrodu jest niewątpliwie decyzją na lata, dlatego też powinniśmy ją przede wszystkim dokładnie i rzeczowo przemyśleć.

Schody zaczynają się wtedy, gdy nasz ogród jest wyjątkowo mały a marzymy o tym, aby zawierał wiele elementów. Będąc szczęśliwymi rodzicami bez wątpienia będziemy chcieli zainstalować w nim różnego rodzaju sprzęty, które pozwolą na spędzanie produktywnego czasu na świeżym powietrzu przez nasze kochane pociechy. Mały ogród wcale nie jest tak ogromnym ograniczeniem jak się wydaje. Przy dokładnym rozplanowaniu wszystkich elementów, które chcielibyśmy aby się w nim znajdowały dojść możemy do pewnych konsensusów i stworzyć naprawdę piękny ogród.

Czy te małe, czy wyjątkowo duże, ogrody powinny być zagospodarowane przede wszystkim w sposób przejrzysty oraz tak, aby przebywanie w nich latem pozwalało nam na swobodny wypoczynek, nie zamącony frustracją wynikającą z obecności dużej ilości niepotrzebnych bibelotów, czy źle rozplanowanej zieleni. Kwestia jego rozplanowania powinna być przede wszystkim przemyślana przez jego właścicieli, choć istnieje kilka prostych, uniwersalnych patentów, które według nas znacznie ułatwią aranżację wymarzonego ogrodu. Dziś przyjrzymy się kilku z nich!

Ogród – miejsce błogiego relaksu

Zastanawiając się nad ciekawą aranżacją naszego ogrodu powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, że ten obszar zieleni powinien być miejscem, w którym będziemy mogli swobodnie odpoczywać. Największym błędem osób aranżujących przydomowe ogrody jest zbyt wielki przepych. Obecność licznych mebli ogrodowych, huśtawek czy losowe zasadzenie różnych odmian roślin nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo mały ogródek. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że co nie dużo to nie zdrowo. Faktem jest, że meble ogrodowe są bez wątpienia elementem, bez którego ciężko funkcjonować i odpoczywać w naszym ogrodzie ale powinniśmy postawić na ich minimalizm.

Wiadomym jest, że posiadając duży ogród możemy pozwolić sobie na posiadanie znacznie większego stołu ogrodowego, czy masywniejszych krzeseł. Piękną i funkcjonalną ozdobą dużego ogrodu może być również drewniana altana, która szczególnie w sezonie letnim będzie idealnym miejscem do rodzinnych spotkań przy grillu. Nie jest niestety tak prosto w przypadku mniejszego ogrodu. W tej sytuacji warto zdecydować się na delikatne i funkcjonalne meble ogrodowe, a marząc o altance – umieścić ją w koncie naszej działki.

Nierówna powierzchnia ogrodu – skalniaki

Zdecydowanie jednym z częstszych problemów wśród osób decydujących się na aranżację przydomowego ogrodu jest nierówny teren tego obszaru zieleni. Problem ten bez wątpienia spędza sen z powiek niejednemu z nas, choć istnieje proste rozwiązanie, które pozwoli ukryć, a nawet zamienić w pozytyw nierówny teren naszego ogrodu. W tym przypadku warto postawić na ogrody skalne (skalniaki). Skalniaki nie tylko znacznie poprawiają wygląd naszego ogrodu ale pozwalają ukryć wszelakie niedoskonałości i nierówności. Do jego stworzenia nie potrzebujemy wiele i jest to zadanie dziecinnie proste. Najważniejsza kwestią, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu wymarzonego skalniaka jest dobór kamieni, które będą go okalać, bowiem ich niektóre rodzaje wpływają na zakwaszanie gleby.

Wyjątkowo mały ogród – postaw na liczne detale

Będąc posiadaczami wyjątkowo małego ogrodu często zastanawiamy się, jakie elementy jego aranżacji pozwolą nam wydobyć z niego każdy centymetr kwadratowy. Faktem jest, że aranżacja małego ogrodu jest bardzo ciężka i chcąc uzyskać spektakularny efekt postawić powinniśmy przede wszystkim na detale. Ozdobne doniczki, drewniane skrzynki czy ciekawe oświetlenie – to tylko niektóre z pomysłów, które pozytywnie wpłyną na wygląd naszego przydomowego królestwa. Warto wspomnieć również o tym, że małe ogrody wyjątkowo uwielbiają piękne kompozycje kolorowych roślin.

Duży ogród – zadbaj o panujący ład

Jeżeli jesteście szczęśliwcami, których przydomowy ogród charakteryzuje się naprawdę dużą powierzchnią powinniście pamiętać, że niesłychanie ważne jest zachowanie na naszej posesji odpowiedniego ładu i porządku. Zrozumiałym jest, że przy posiadaniu znacznie większej powierzchni można puścić wodze fantazji jeśli chodzi o dobór odpowiednich mebli, altan czy ozdób ogrodowych, jednakże ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniego porządku. Prawdą jest bowiem, że niechlujnie porozrzucane dziecięce zabawki, czy krzesła są znacznie widoczne w większym ogrodzie. Dbając o odpowiedni porządek powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu się w dobre narzędzia, preparaty i sprzęty, które znacznie nam to ułatwią.

Zobacz najlepsze firmy ogrodnicze: https://askdom.pl/baza-firm/ogrod/sklep-ogrodniczy/

Dodaj komentarz