Jak dobrze oświetlić łazienkę?

      Brak komentarzy do Jak dobrze oświetlić łazienkę?

 Oświetlenie łazienkowe pełni istotną rolę i funkcję w każdym budynku. Jest ono niezbędne w domu, mieszkaniu jak i również w lokalu firmowym oraz biurowym. Zasadniczą rolą oświetlenia łazienkowego jest perfekcyjne doświetlenie wszystkich zakamarków. Łazienka jest od tego, aby można było w niej wykonać podstawowe zabiegi higieny, takie jak mycie zębów, ciała, czesanie się, układanie fryzury. W celu poprawnego wykonania tych czynności musi być doskonałe światło. Oświetlenie pełni również rolę dekoracyjną, bowiem w dzisiejszych czasach abażury, lampy czy halogeny występują w przepięknych oprawach, które mogą być w dowolny sposób zdobione. Nowoczesne oświetlenie w łazience można indywidualnie dobrać pod kątem swoich preferencji. Warto mieć więcej niż tylko jedno oświetlenie w łazience. Dobrze wygląda jedno duże centralne połączone razem z bocznymi oświetleniami.

Oświetlenie łazienkowe – garść informacji

Najważniejszymi elementami w każdej łazience są bez wątpienia: lustro (może to być lustro od szafki), wanna, prysznic oraz wolno stojące szafki. Istotny jest fakt, iż każdy z tych charakterystycznych elementów musi posiadać inny rodzaj oświetlenia. Jako centralne źródło światła w łazience może wykorzystać wiszącą lampę. Z całą pewnością jest to doskonałe rozwiązanie, bowiem taka wisząca lampa idealnie kieruje ciepłe oraz miękkie światło po całym pomieszczeniu. Cała przestrzeń jest równomiernie doświetlona w ten sposób. Oczywiście taka lampa wisząca również pełni doskonałą kwestię dekoracyjną. Lampa taka powinna mieć zamknięty klosz od góry a otwarty od dołu. Na pewno miękkie światło ma dużo atutów i warto je stosować w łazience. Pierwszą kwestią jest fakt, że doskonale prezentuje się ono w pomieszczeniu i drugą kwestią jest fakt, że takie światło dobrze doświetla wszystkie mało widoczne zakamarki.

Miękkie światło sprawdza się fenomenalnie podczas wykonywania czynności związanych z higieną. Oprócz lampy wiszącej można również w ramach oświetlenia dodatkowego umieścić lampy w podłodze. Jest to rozwiązanie bardzo modne w dzisiejszych czasach. nowatorskie. Zdecydowanie lampy podłogowe ciekawie i designersko prezentują się w każdej łazience i nadają jej ładnego, niepowtarzalnego klimatu. Lampy podłogowe bardzo skutecznie i efektywnie doświetlą wszystkie zakamarki i trudno widoczne miejsca. W ramach oświetlenia dodatkowego, tak zwanego bocznego można również zamontować kinkiety. Dobrze się one sprawdzają, jeśli są zamontowane w okolicy szafek. Kinkiety mogą kierować snop światła w dowolną stronę, w górę bądź w dół, w lewo albo w prawo. Ten rodzaj oświetlenia łazienkowego wspaniale podkreśli piękno każdej szafki oraz pomoże doświetlić jej wnętrze. Ciekawą alternatywą dla tego rodzaju oświetlenia są także ozdobne reflektory. Instaluje się je najczęściej na samym suficie. Mogą one mieć ukierunkowanie chociażby na ścianę z pięknym lustrem. Można dzięki nim się poczuć jak filmie.

Oświetlenie łazienkowe i jego cechy szczególne

W dzisiejszych czasach istnieje wiele konfiguracji, dzięki którym można oświetlić daną łazienkę. Jeśli chodzi o wybór konkretnego rodzaju światła, trzeba uwzględnić kilka istotnych spraw. Małą łazienkę trzeba optycznie powiększyć i poszerzyć, zwłaszcza jeśli nie ma tam na wyposażeni okna. W takich łazienkach koniecznie powinno być więcej niż jedno źródło światła. Światło ledowe jest najefektywniejszym rozwiązaniem na ten moment. Świetlówki oraz listwy ledowe umieszczone w rynnach sufitów optycznie go podwyższają, więc sprawdzają się w małych łazienkach. Centralne światło powinna mieć skierowany snop światła w dół. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki? Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek:

  • lustro – można nad nim umieścić lampkę ścienną bądź listwę oświetleniową,
  • wanna – można ją podkreślić designerskimi halogenami,
  • toaleta – nad nią może wisieć lampa wisząca,
  • prysznic -oświetlenie ścienne typu led sprawdzi się tu doskonale,
  • szafki – można nad nimi umieścić stylowe i modne listwy świetlne.

Dodaj komentarz