Jak wybrać kominek do domu? Jaki kominki oferują ich producenci?

Kominek w domu to marzenie wielu z nas – zapewnia nie tylko odpowiednią dawkę ciepła, ale stanowi także centrum życia domowego, wpływając na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Współcześnie mamy do wyboru kilka różnych systemów kominkowych, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich pod względem indywidualnych oczekiwań. Czym się kierować przy tym wyborze?

Jakie funkcje w domu pełni kominek?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego systemu kominkowego, warto zastanowić się nad tym, jaką konkretną funkcję będzie on pełnił w naszym domu. Chodzi przede wszystkim o to, czy będzie to główne źródło ciepła, czy tylko uzupełniające? Według przepisów w zdecydowanej większości odradza się stosowanie kominków jako jedyne źródło ciepła, z racji bezpieczeństwa. Zazwyczaj więc jest to jedynie dodatkowy system grzewczy, który jednak umożliwia zaoszczędzenie na ogrzewaniu, zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni. Oczywiście, aby spełniał swoją funkcję, powinien być właściwie dobrany.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek?

Nowoczesne kominki mogą być skonstruowane w zróżnicowany sposób, w zależności od rodzaju wkładu, materiału wykonania, mocy, umiejscowienia oraz budowy. Nie działają one w odosobnieniu i należy tutaj uwzględnić cały system kominowy z paleniskiem oraz metodą odprowadzania powietrza. W ten sposób ich konstrukcja jest optymalna i właściwie dostosowana. Takie systemy kominkowe produkuje znana w wielu krajach firma Schiedel, oferując modułowe rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Kominek otwarty czy zamknięty?

Patrząc na budowę kominka, pierwsze co można wyróżnić to fakt czy ma być on otwarty, czy zamknięty. Kominki otwarte zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, a większość ciepła ze spalania opału ulatuje kominem, więc nie pełnią zbyt istotnej funkcji jako źródło ogrzewania. Nowocześniejsze i coraz częściej spotykane są jednak kominki zamknięte, których komora spalania jest zabudowana i przesłonięta szkłem. Przy takich systemach konieczne jest też obliczenie mocy, dzięki czemu zapewni się największą optymalną jakość grzewczą.

Kominek powietrzny czy wodny?

Do wyboru mamy dwa rodzaje wkładów kominowych – z systemem powietrznym lub z płaszczem wodnym. Pierwszy z nich, czyli kominem z systemem powietrznym może działać i odprowadzać ciepło na trzy sposoby – bezpośrednio do pomieszczenia, w którym stoi, za pomocą systemu rozprowadzania ciepła do innych pomieszczeń na zasadzie grawitacyjnym oraz na zasadzie nadmuchowej. Nowoczesnym rozwiązaniem jest także wybór kominka z płaszczem wodnym, który jest połączeniem stylu i praktyczności. Takie urządzenia mają dodatkowy system obiegu wody, która jest nagrzewana i zasila centralne ogrzewania. Dzięki temu ciepło może być doprowadzone do pomieszczenia albo służyć do nagrzania wody użytkowej.

Kominki żeliwne i stalowe

Jeżeli chodzi o materiał wykonania, wyróżnia się kominki stalowe i żeliwne. Te pierwsze należą do wersji budżetowej – są tańsze, ale niestety gorszej jakości. Po kilku sezonach użytkowania mogą się rozszczelnić, do tego stygną też stosunkowo szybko. Bardziej odporne i częściej spotykane są jednak kominki żeliwne. Wykonane z dobrze dopasowanych płyt mogą przybrać różne kształty, przez co bardziej stylowe.

Warto też zadbać o odpowiednią obudowę systemu kominkowego, zwłaszcza gdy chce się ukryć wszystkie przyłącza, rury oraz kable. Rzecz jasna użyte materiały muszą być odporne na wysokie temperatury, do czego sprawdzają się płyty krzemieniowo-wapniowe, cegła lub kamień.

Dodaj komentarz