Niebanalne oświetlenie do domu

      Brak komentarzy do Niebanalne oświetlenie do domu

Prawidłowe i niebanalne oświetlenie w domu to wyzwanie dla każdego designera czy po prostu domownika. Oświetlenie w domu to połowa sukcesu projektanta wnętrz. Złym oświetleniem możemy zniweczyć wiele designerskiej, nawet amatorskiej pracy, albo odwrotnie możemy podbić nim i ukryć wiele niedociągnięć lub po prostu stworzyć optymalne miejsce do życia.

Oświetlenie w domu

Przygotowując się do wykonania projektu oświetlenia w domu należy przeanalizować wiele danych. Oświetlenie w domu musi przede wszystkim być funkcjonalne, dopiero potem pełnić funkcję estetyczną. Oczywiście najlepiej gdy te dwie funkcje uda się połączyć. Gdy planujemy zakup oświetlenia do domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • przeznaczenie danego pomieszczenia
  • ilość osób, które będzie w nim najczęściej przebywało
  • czy wystarczy w danym pomieszczeniu światło rozproszone
  • czy konieczne jest zastosowanie światła punktowego
  • czy chcemy światłem podkreślić jakie szczególne miejsce
  • czy chcemy ukryć jakieś szczególne miejsce
  • czy w danym pomieszczeniu wprowadzić fazowość oświetlenia

Podział na pomieszczenia

Każde z pomieszczeń, najczęściej, wymaga indywidualnego podejścia. Innego oświetlenia będzie wymagała sypialnia, innego salon, a jeszcze innego gabinet, czy pokój dziecka. Wszystko to należy rozpracować sobie wcześniej, tak by zakupy oświetlenia do domu robić z konkretnym przesłaniem, dostosowując go nie tylko do rodzaju pomieszczenia, ale i do konkretnego miejsca w danym pokoju.

Warto również pamiętać o rodzajach oświetlenia i wykorzystać je w projektowaniu. Oprócz najpopularniejszych lamp wiszących czy stojących, są jeszcze lampy punktowe choćby do oświetlenia obrazów, używane w trudnych do oświetlenia miejscach w kuchni, czy przypodłogowe prowadzące nas przez długie korytarze.

Oświetleniem warto również podkreślić charakter pomieszczenia lub sterować światłem tak, aby jedno pomieszczenie sprawiało wrażenie różnej funkcjonalności. Do tego nadają się świetnie różnego rodzaju kinkiety czy właśnie lampy punktowe.

Lampa jak dzieło

Ogromny wybór oświetlenia do domu sprawia, że lampa może stać się centralnym obiektem w pokoju. Takim, który wywoła zachwyt gości od pierwszego momentu. Piękna i niebanalna lampa jest niczym dzieło sztuki. Skupia uwagę, cieszy światłem, tworzy niepowtarzalny nastrój. Wyjątkowa lampa jest jak najpiękniejszy obraz na ścianie, drogi mebel czy oryginalny dywan. Warto podejść do tematu oświetlenia w domu w sposób niekonwencjonalny, zadbać o wszystkie jego aspekty: funkcjonalność, ale i warstwę estetyczną.

Dodaj komentarz