Ekologiczne kotły- Co trzeba o nich wiedzieć?

Ekologia staje się coraz bardziej powszechna. Ludzie interesują się surowcami naturalnymi oraz możliwościami, jakie daje ich wykorzystywanie. Coraz powszechniejsze, zwłaszcza w nowo wybudowanych domach stają się kotły ekologiczne, które każdego roku zyskują nowe grono zwolenników. Co warto o nich wiedzieć?

Co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne kotły c.o dają nam nowe możliwości lepszych parametrów spalania. W ubiegłym roku w kraju zanotowano wiele zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na układ krążenia, oraz układ oddechowy człowieka. Wszystko to sprawia, że czujemy się źle i nie mamy na nic sił. Palenie szkodliwych substancji jest bardzo ryzykowne. Warto również wspomnieć o tym, że za spalanie takich rzeczy możemy otrzymać bardzo duże kary finansowe. Zwłaszcza jeżeli nie żyjemy zbyt dobrze z naszymi sąsiadami, który w każdej chwili mogą zadzwonić na policję i zgłosić wykroczenie. Nowoczesne kotły ekologiczne dają nam zupełnie inne możliwości. Nie tylko ograniczają emisję toksyn to atmosfery, ale również sprawiają, że palenie w piecu staje się tanie. Sezon grzewczy nie musi wykańczać naszych portfeli. Można więc powiedzieć, że dzięki kotłom dostaniemy w zamian:

  • Lepsze parametry spalania,
  • Mniej wytwarzanych zanieczyszczeń do atmosfery,
  • Tańsze koszty palenia.

Jak należy palić w sposób ekonomiczny?

Po to, aby palić ekonomicznie, musimy dowiedzieć się kilku niezwykle ważnych rzeczy, które ułatwią nam życie i pozwolą zatrzymać pieniądze w portfelu. O czym należy pamiętać?

Odpowiednia temperatura w kotle

To warunek konieczny. Dzięki temu uzyskamy wiele korzyści. Zalecana temperatura to 60-70 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwoli nam zaoszczędzić na opale i palić dłużej. Kotły ekologiczne dzięki takiej temperaturze nie niszczą się szybko i mogą służyć nam nieco dłużej. Wyższa temperatura przyczynia się do wytwarzania szkodliwej sadzy, która z kolei przyczynia się często do zanieczyszczeń komina lub nawet do jego pożaru.

Odpowiednia dawka paliwa

Niektóre osoby uważają, że im więcej nałożymy do pieca, tym lepiej. Jest to jednak mylne spostrzeżenie. Ilość paliwa powinna być dostosowana do gabarytów i mocy grzewczej danego pieca. W przypadku złej dawki paliwa może dojść do nieoczekiwanego zjawiska nieodpowiedniego spalania. Jest to rodzaj niespalania całkowitego. Po kilku takich nieodpowiednich cyklach może dojść do zjawiska przesypania się paliwa do popielnika danego kotła. To zjawisko niepożądane. NA samym początku musimy uważnie obserwować nasz piec. Dostosowanie dobrej ilości i dobrej jakości paliwa pozwoli nam zaoszczędzić na opale i sprawić, że proces palenia stanie się szybki i przyjemny. Wymaga on jednak sporo cierpliwości i zaangażowania od danego właściciela pieca. Warto zainwestować w odpowiednie regulatory, które w skuteczny sposób pomogą nam uporać się z wszelkimi problemami.

Dodaj komentarz