Wybór okien dachowych – na co warto zwrócić uwagę?

Okna dachowe umieszczane są w budynkach wykorzystujących do celów mieszkalnych lub innych poddasze. Najczęściej spotkać je można w domach jednorodzinnych mających przestronne poddasze przeznaczone pod sypialnie i pokoje dziecięce. Okna dachowe występują na rynku w postaci różnych rodzajów i modeli. Głównie tworzone są z drewna oraz tworzyw sztucznych. Pozwalają dostarczyć dużo więcej światła niż klasyczne okna i gwarantują ciekawsze efekty wizualne.

Jakie zalety mają okna dachowe?

Okna dachowe mogą być wykorzystane przez osoby planujące zagospodarowanie swojego poddasza. Sprawiają, że całe pomieszczenie jest dokładnie oświetlone. Według licznych badania okna dachowe przepuszczają ponad 1, 5 razy więcej światła niż tradycyjne okna. Pojedyncze okno dachowo pozwala oświetlić od 8 do 13 m2 podłogi.

Duża korzyścią wynikającą z zastosowania okien dachowych jest możliwość stworzenia prostszej konstrukcji dachu. Okna dachowe mają różną wielkość i swobodnie można ją dobrać w taki sposób, aby zmieściły się między dwoma krokwiami dachowymi.

Nowoczesne okna dachowe mają pożądany współczynniki izolacyjności cieplnej. Najlepiej wybierać okna o współczynniku wahającym się pomiędzy 2-2,6 W/(m2K). Im niższy współczynnik tym większa izolacja cieplna.  Podobnie jest z współczynnikiem izolacyjności akustycznej, najlepsze okna dachowe pod tym względem mogą mieć współczynnik 35 dB. To bardzo ważne informacje i parametry, które trzeba wziąć pod uwagę kupując okna dachowe.

Okna dachowe wykazują dużą wytrzymałość, oczywiście w zależności od wybranego modelu. Wiele z nich posiada pokryte specjalnymi powłokami ramy, dzięki czemu nie wchłaniają wilgoci i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli chodzi o wytrzymałość ważna jest również odpowiednia szyba. Dużym uznaniem cieszą się szyby zespolone wzmocnione folią lub szyby wykonane ze szkła hartowanego.

Ponadto okna dachowe mogą pochwalić się doskonałą szczelnością. Kupując wybrany model trzeba zwrócić uwagę na aprobatę techniczną oraz certyfikat gwarantujący prawidłową szczelność okien, kołnierzy oraz blach osłonowych.

Rodzaje okien dachowych – korzyści i różnice

Wybierając okna dachowe mamy możliwość skorzystania z rozmaitych modeli, główną różnicą pomiędzy nimi jest sposób otwierania. Otwieranie okna dachowego ma wpływ na komfort, swobodne przemieszczanie się pod oknem oraz sposób jego umieszczenia. Przykładowo okna obrotowe przy otwarciu jedną połówką wchodzą do wnętrza pomieszczania, a drugą wystają za dach. Można je całkowicie obrócić i dzięki temu mamy łatwy dostęp do zewnętrznej szyby. Okna dachowe rozwieralne to świetny wybór, jeżeli chcemy mieć zawsze swobodny dostęp do dachu. Otwierają się na lewą lub prawą stronę i wystają ponad dach. Z kolei okna wysokoosiowe przy otwarciu całkowicie są wyłaniane nad dach. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca pod nimi i chronią przed dostaniem się różnych zanieczyszczeń do wnętrza.

Decydując się na określone okna dachowe warto przemyśleć dodatkowe sposoby na rozszczelnienie zamkniętych okien. Można poradzić się fachowców sprzedających okna i wybrać odpowiednie dla siebie możliwości wentylacyjne.

Dodaj komentarz