Stal żaroodporna do 1000 C

      Brak komentarzy do Stal żaroodporna do 1000 C

Stal żaroodporna jest polecane do zastosowań w trudnych warunkach otoczenia. Odznacza się wysoką odpornością stali na działanie gazów utleniających w wysokich temperaturach ponad 550 stopni Celsjusza. Sprawdza się w  najwyższych temperaturach sięgających nawet 1000 stopni Celsjusza i dzięki niej możliwa jest produkcja wielu przedmiotów, części i elementów potrzebnych do powstania niezbędnych w życiu codziennym sprzętów oraz urządzeń. Stal żaroodporna nabiera wyjątkowych właściwości i trwałości za pomocą dodania do blachy stopów stali chromu, wolframu, molibdenu i niklu.

Stal żaroodporna jest niekiedy zaliczana do klasy stali nierdzewnej i w zależności od  końcowego składu stali wytrzymuje ona temperaturę w wysokości od 800 do nawet 1150 stopni Celsjusza. Stal żaroodporna idealnie sprawdza się w postaci części nośnych, rur pieców przemysłowych i kotłów parowych. Bardzo mocno powiązana ze stalą żaroodporną jest zaś stal żarowytrzymała, którą wykorzystuje się do produkcji silnie obciążonych części aparatury przemysłowej, która pracuje w wysokich temperaturach otoczenia.

Stal żaroodporna H23N13, 1.4833, AISI 309S – cechy charakterystyczne

Stal żaroodporna oznaczona symbolami – H23N13, 1.4833, AISI 309S jest stalą wysokostopową chromowo-niklową. Przeznaczona jest do pracy w bardzo wysokich temperaturach do 1000℃, w przypadku silnie obciążonych części mechanicznych żarowytrzymała do 700℃.

H23N13 to gatunek stali, w którym materiały wykazują strukturę austenityczną. Dzięki temu mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ nie zmieniają swoich właściwości w powietrzu i gazach utleniających – odporne na działanie temperatur do 1000℃. W przypadku środowisk obecnych w gazy zawierające siarkę elementy ze stali H23N13 wytrzymują temperaturę do 900℃. Oprócz tego stal żaroodporna do 1000 C jest trwała i wytrzymała na działanie atmosfer nawęglających, azotujących i węgloazotujących. Odznacza się dużą ciągliwością stali, a jej obróbka wiórowa jest bardzo ciężka do wykonania.

Jedną wadą stali żaroodpornej H23N13, 1.4833, AISI 309S jest jej kruchość, która zaczyna się pojawiać przy pracy w temperaturze przekraczającej 750℃. Kruchość wynika ze  skłonności stali do tworzenia się dwufazowych struktur α + γ i wydzielania się fazy sigma.

Stal żaroodporna H23N12 ma wytrzymałość na rozciąganie – Rm: 500 – 700 MPa, granicę plastyczności większą od 210 MPa. Twardość stali jest mniejsza niż 192 HB, zaś wydłużenie jej większe niż 33%.

Wykorzystanie stali żaroodpornej do 1000 C

Stal żaroodporna znalazła swoje zastosowanie głównie w produkcji pieców, kotłów i aparatur chemicznych, a także w przemyśle chemicznym. W przypadku stali H23N13 można mówić o wykorzystywaniu jej do produkcji części aparatur chemicznych pracujących w podwyższonych temperaturach. Stal żaroodporna typu H23N13, 1.4833, AISI 309S  jest stosowana są do produkcji części pieców i tygli do kąpieli solnych. Ze stali żaroodpornej najczęściej wykonuje się blachy żaroodporne, pręty żaroodporne i rury żaroodporne, odkuwki żaroodporne i płaskowniki żaroodporne.

Dodaj komentarz