Wentylacja w mieszkaniu, rekuperacja i inne metody

      Brak komentarzy do Wentylacja w mieszkaniu, rekuperacja i inne metody

Marząc o wymarzonych czterech kątach często zastanawiamy się nad tym, jak je zaaranżować z głową oraz tak, aby stanowiły przytulny azyl nie tylko dla domowników ale również – dla odwiedzających nas gości. Myśląc o przytulności wnętrza bierzemy często pod uwagę nie tylko wystrój meblowy ale również – kolory ścian i ozdoby, jakie królują w naszym mieszkaniu. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad tym, że o przyjemności przebywania w mieszkaniu decydują nie tylko meble i dodatki ale również to, czym oddychamy. Mowa tu o zapachu i świeżości powietrza, które znajduje się w naszym domu. Wiadomym jest, że sprzymierzeńcem każdego mieszkania jest odświeżacz zapachu o przyjemnych nutach zapachowych, jednakże nie zdziała on zbyt wiele, kiedy w naszym mieszkaniu brak odpowiedniej wentylacji.

Wentylacja jest niewątpliwie ważną kwestią nie tylko w kuchni ale również na całej powierzchni naszego domu. Pozwala bowiem na stały obieg powietrza i eliminowania z powietrza zbyt dużych ilości pary wodnej. Jest doskonałym pochłaniaczem zapachu – chyba nikt z nas bowiem nie wyobraża sobie kuchni bez wentylatora, który z ogromną skutecznością pochłonie wszelakie, nawet te najbardziej intensywne zapachy, wydobywające się podczas smażenia czy gotowania ryb i mięs. Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii wentylacji nie tylko w kuchni ale przede wszystkim w całym domu!

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Mówiąc o kwestii wentylacji nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest jej prawidłowe funkcjonowanie . Zadaniem systemu wentylacyjnego jest bowiem nie tylko zapewnienie znakomitego funkcjonowania elementów, które bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie mają racji byty (piece czy kominki) ale przede wszystkim zapewnienie w naszym domu odpowiedniej ilości świeżego, czystego powietrza. Faktem jest bowiem, że im lepsza jakość powietrza w naszym domu, tym lepsze samopoczucie jego domowników. Wentylatory pozwalają na stały obieg powietrza, pozwalając unikać nam zaduchu, który jest częstym problemem właścicieli mieszkań z kulejącą klimatyzacją lub jej brakiem.

Ten paradoksalnie mało istotny element jest ważny – istotne jest jednak, aby funkcjonowanie wentylatorów odbywało się w taki sposób, by domownicy nie zauważali jego pracy. W sytuacji, kiedy to wentylacja daje o sobie znać, jest to najczęściej znak, że jej funkcjonowanie znacznie kuleje. Kwestia wentylowania mieszkania i świeżego powietrza ma jednak głębsze dno. Prawdą jest bowiem, że brak odpowiedniej wentylacji to nie tylko dyskomfort psychiczny ale również – fizyczny. Przy braku odpowiedniego obiegu powietrza w naszym domu może ucierpieć bowiem nasze zdrowie. Głównym objawem nieodpowiedniej wentylacji mogą być bóle głowy, zawroty głowy czy ciągłe zmęczenie. Nierzadko zdarza się również, że wskutek nieodpowiedniej wentylacji w naszym domu dochodzić może do bolesnych podrażnień naszych oczu czy dróg oddechowych.

Wilgotność powietrza

Mówiąc o wentylacji nie możemy zapomnieć o tym, jak istotną kwestią jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w poszczególnych pomieszczeniach na mapie naszego domu.  Dobre samopoczucie bowiem generowane jest nie tylko poprzez odpowiednią świeżość powietrza w obiegu ale również – poprzez odpowiednią temperaturę, przystosowaną do każdego wnętrza. Mówiąc o łazience warto zaznaczyć, że optymalna temperatura w tym pomieszczeniu wynosić powinna nie więcej niż 25 stopni, a patrząc na garaż – nie więcej niż 7 stopni.  Królestwo gotowania smacznych dań jakim jest kuchnia i temperatura w nim panująca nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Biorąc pod lupę kwestie wilgotności w danych pomieszczeniach warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie była ona niższa niż 40 procent. W przypadkach, kiedy w naszych pomieszczeniach panuje zbyt niski wskaźnik wilgoci możemy odczuwać nie tylko ból i pieczenie gardła tuż przy wstawaniu z łóżka ale również wysuszanie się błon śluzowych. W sytuacjach takich warto jak najszybciej zadbać o nawilżacze powietrza, które pozwolą nam na uczucie chwilowej ulgi w momencie, kiedy powinniśmy poważnie rozważyć kwestie wymiany lub usprawnienia wentylacji w naszych czterech kątach.

Wentylacja i jej rodzaje

Mówiąc o wentylacji jako o systemie, który pozwoli na wymianę powietrza na całym obszarze naszego domu warto wyróżnić jej podstawowe rodzaje. W najprostszej klasyfikacji wentylację możemy podzielić na miejscową oraz ogólną. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem wentylacji miejscowej jest usunięcie nieprzyjemnego zapachu miejscowo – znakomitym przykładem tej formy wentylacji jest okap, który znajduje się w kuchni bezpośrednio nad kuchenką na której przyrządza się smaczne dania. Wchłania bezpośrednio parę wodną, zapach i kropelki tłuszczu, które wydobywają się wraz ze smażeniem czy grillowaniem dań. Wentylacja miejscowa jest rodzajem wentylacji, której głównym zadaniem jest usunięcie przykrego zapachu i zanieczyszczeń z powietrza w danym pomieszczeniu. Wentylatory miejscowe stosowane są zazwyczaj dość synchronicznie, na powierzchni całego domu.

Podsumowanie

Mówiąc o dobrym samopoczuciu w naszym wymarzonym mieszkaniu często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ ma na to odpowiednia czystość powietrza w danych pomieszczeniach. W utrzymaniu odpowiedniej świeżości i pozbycia się przykrych zapachów pomagają nam różnego rodzaju wentylatory usprawniające dopływ świeżego powietrza i usuwanie pary wodnej. Instalując odpowiedni system wentylacyjny kwestię tą powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć, gdyż decyduje ona nie tylko o dobrym samopoczuciu ale pozwala uniknąć również uporczywego grzyba czy pleśni na ścianach, co pozwala nam zadbać nie tylko o estetykę wnętrza ale przede wszystkim – o nasze zdrowie i dobre samopoczucie innych domowników.

Wymarzony dom w Białymstoku znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/domy/bialystok

 

Dodaj komentarz