Agregaty prądotwórcze – co warto wiedzieć?

Osoby, które nie mają dostępu do prądu na swojej działce lub planują budowę w lokalizacji, w której nie znajdziemy przyłącza elektrycznego, powinny zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Jednak przed podjęciem decyzji o konkretnym modelu warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat takiego sprzętu. Dzięki temu dowiemy się jaki agregat wybrać, aby służył nam tak długo, jak to możliwe.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Jest to sprzęt, który składa się z trzech niezależnych od siebie urządzeń. Pierwszym z elementów jest silnik, który podczas spalania paliwa wytwarza energię. Kolejna część to prądownica, dzięki której ruch obrotowy pochodzący z silnika spalinowego jest zamieniany w energię elektryczną. Ostatnim z elementów jest falownik. Jest on odpowiedzialny za zamianę prądu z prądownicy, na dokładnie taki sam, jaki płynie w naszych gniazdkach.

Rodzaje silników spalinowych

Silnik benzynowy czterosuwowy. Dokładnie taki sam jak możemy spotkać w samochodach. Cechuje się on równą oraz stabilną pracą. Nie sprawia problemów przy niskich temperaturach, a jego stosunek mocy do masy silnika jest naprawdę dobry.

Silnik benzynowy dwusuwowy. Jest to dość archaiczna konstrukcja. Jej największą zaletą jest spora wytrzymałość oraz prostota konstrukcji. Niestety mają jedną, dużą wadę, którą jest niestabilna praca, odbija się ona na tym, co najważniejsze, czyli wytwarzanym prądzie. Kolejnym minusem jest fakt, że koniecznością jest stosowanie mieszanki paliwa wraz z olejem do smarowania.

Silnik diesla. Jest to najbardziej wytrzymała oraz bardzo oszczędna opcja. Jego zaletami jest wysoki moment obrotowy, a także naprawdę małe zużycie paliwa. Wadą takiego rozwiązania są problemy podczas niskich temperatur, zwłaszcza podczas uruchamiania.

Jak dobrać moc agregatu?

Przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się jakie sprzęty zamierzamy zasilać oraz czym musi charakteryzować się nasz agregat. W przypadku, gdy zamierzmy korzystać z takich urządzeń jak mała wiertarka czy lampa, duże urządzenie będzie zupełnie zbędne. Do takich celów nada się agregat o maksymalnej mocy 1000 watów. Kiedy mamy w planach korzystać z większych urządzeń, musimy dokonać kalkulacji. Spore odbiorniki rezystancyjne takie, jak grzejniki mogą chwilowo, w czasie uruchamiania pobierać nawet 120% podstawowej mocy. W związku z tym, kiedy grzejnik ma moc 1000 W, należy podłączyć go do agregata, którego moc wynosi 1500 W. Nie można wybierać agregatu „na styk”, większość sprzętów przekracza w czasie startu swoją moc. Największe sprzęty nawet trzykrotnie.

Wskazówki

Podczas wybierania agregatu, warto zdecydować się na ten sam typ silnika, jaki mamy w naszym samochodzie. Dzięki temu, gdy będzie taka konieczność, będziemy mogli zapożyczyć z niego paliwo. Nie możemy także zapomnieć o przeglądach silnika. Sprawdzanie ilości oleju oraz zwracanie uwagi na stan techniczny sprzętu jest równie ważny. Kiedy zdecydujemy się na zakup agregatu, warto skorzystać z oferty sklepu https://warowny.com/pol_m_Popularne_Agregaty-pradotworcze-Honda-684.html. Cechuje się on wysokiej jakości obsługą, świetnymi produktami oraz konkurencyjnymi cenami.

Dodaj komentarz