Piece kominkowe – nowatorskie i udane rozwiązanie

      Brak komentarzy do Piece kominkowe – nowatorskie i udane rozwiązanie

Współcześnie do ogrzania domostw nie stosuje się już przestarzałych, zajmujących dużo miejsca pieców kaflowych. Istnieje wiele metod na ocieplenie naszych domów podczas chłodniejszych dni. Od ogrzewania elektrycznego, po ogrzewanie przy pomocy pieców kominkowych.

Innowacyjność

Ogrzewanie centralne – szczególnie w wypadku występowania starszej wersji z piecem węglowym – nie jest zbyt ekonomicznym sposobem. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się piece gazowe – włączają i wyłączają się one automatycznie. Tutaj możemy zdecydować się także na piece kominkowe bądź kominki, które mogą posłużyć zarówno do ogrzania domu jak i wody, co zwykle jest ze sobą powiązane i równie ważne.

Piece kominkowe – z czym to się je?

Piece kominkowe stanowią alternatywę dla kominków – mianowicie nie wymagają one żadnej zabudowy, mogą stać po prostu w pomieszczeniu bez konieczności zakrywania wszelakich rur i innych przyłączy. A przecież obudowanie to kolejne koszty, których najczęściej nie chcemy ponosić zbyt dużo, jeśli nie musimy.

Za instalację takowego pieca bądź kominka można wziąć się samemu, aczkolwiek najlepiej jest zwrócić się z tym zadaniem do odpowiednich, profesjonalnych i doświadczonych fachowców – w kwestiach bezpieczeństwa koszty jakie będziemy musieli ponieść niezaprzeczalnie schodzą na dalszy plan. Dlaczego lepiej jest wybrać piec kominkowy zamiast kominka? Po pierwsze nie musisz męczyć się z jego obudowanie, a po drugie – co wiąże się także z pierwszym zagadnieniem – koszty są mniejsze. Jednakże sam montaż pieców kominkowych nie należy do specjalnie skomplikowanych.

Co jest niezwykle ważne w przypadku kominka bądź pieca? Musi on mieć dolot powietrza z zewnątrz – jest to mniej więcej dziesięć metrów sześciennych na godzinę na jeden kilowat mocy.

Ważne jest również umiejscowienie pieca kominkowego. Najlepiej jest go postawić w pobliżu ściany, ale nie w bezpośrednim kontakcie z nią. Trzeba również pamiętać o tym, aby w jego pobliżu nie znalazły się żadne elementy łatwopalne. Bezpieczna odległość wynosi od około jednego do półtora metra. Oczywiście podłoże musi być zabezpieczone niepalnym materiałem – płytki ceramiczne są tutaj odpowiednim rozwiązaniem. W dodatku jeśli będziemy podłączać piec do starego komina, to dobrze jest postawić go jak najbliżej, ażeby podłączenie do niego było jak najkrótsze. W tym wypadku należy oczywiście sprawdzić stan komina i wyłożyć go wkładem ze stali kwasoodpornej.

Piece kominkowe są urządzeniami wolnostojącymi. zwykle niedużymi o całkiem niezłej mocy grzewczej. Należy zaznaczyć, iż to urządzenia bezpieczne ze względu na zamknięte paleniska oraz odporność na działanie wysokich temperatur. Ponadto poza ogrzewaniem piece kominkowe służyć mogą do podgrzewania posiłków oraz pieczenia.

Dodaj komentarz