Kocioł na stałe paliwo – klasa 5, rodzaj podajnika, kryteria wyboru.

Branża kotłów na paliwa stałe przechodzi w ostatnim czasie wiele modernizacji. Wszystko przez wprowadzony 1 lipca 2018 roku zakaz sprzedaży kotłów, o emisji niższej niż 5. Oznacza to, iż ze sprzedaży zniknie wiele wszelkiego rodzaju kotłów zasypowych oraz tych z podajnikami. Kupujący poczują natomiast spory wzrost cen, ponieważ kocioł klasy 5 to wydatek rzędu minimum 5 tysięcy złotych, za lepszy jakościowo kocioł trzeba dać nieco więcej.

Kotły na stałe paliwo

Na polskim rynku jakiś czas temu można było sprzedawać właściwie wszystkie kotły na paliwa stałe i nie musiały one sprostać rygorystycznym normom. Nie istniały bowiem żadne jednoznaczne wymogi dotyczące poziomu emisji szkodliwych substancji czy też ich sprawności. Wielu producentów posiadało jednak certyfikaty dla swoich produktów, jednakże badania, jakie firmy przeprowadzały nie były w żadnym razie obowiązkowe. Na rynku przeważały zwłaszcza proste w obsłudze kotły zasypowe, za które trzeba było zapłacić w granicach od 2 do 3 tysięcy złotych. Nie spełniały one jednak żadnych norm. Minister Rozwoju i Finansów wydał z dniem 1 października 2017 roku rozporządzenie, dotyczące wymagań, jakie muszą spełniać kotły na paliwo stałe. Określa ono jasno, iż wszystkie kotły muszą posiadać świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, która jest zgodna z normą PN-EN 303-5:2012. Badanie to musi być przeprowadzone jedynie w akredytowanym laboratorium. Brak jakichkolwiek norm zamienił się w regulacje na najwyższym poziomie. Możliwe było wprowadzanie w sposób stopniowy regulacji, gdyż w UE w 2020 roku ma obowiązywać tak zwana dyrektywa ecodesign. Zostawienie do tego czasu na rynku kotłów 3 oraz 4 klasy, znacząco ułatwiłoby życie zarówno klientom, jak i producentom kotłów. Urządzenia te byłyby wówczas o wiele tańsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na paliwo stałe?

Wybór nie jest łatwy, mimo faktu, iż na rynku zostały w większości urządzenia ekologiczne i o wysokiej sprawności. Ważną kwestią jest to, aby kocioł był dostosowany do potrzeb budynku pod względem swojej mocy. Wybór paliwa oraz podajnika jest kwestią indywidualną, wszystko zależy bowiem od naszych oczekiwań co do kotła. Jeżeli kocioł na służyć w celu przygotowania c.w.u należy wówczas znaleźć odpowiednio dużo wolnego miejsca na zbiornik. W niektórych przypadkach korzystna jest również instalacja dużego zbiornika wody grzewczej, który pełni rolę buforu albo akumulatora ciepła. Uwzględnijmy także kwestie bezpieczeństwa, czyli między innymi sposób zabezpieczenia kotła przy pomocy otwartego albo zamkniętego naczynia wzbiorczego.

Moc kotła a paliwo stałe

Bardzo często popełnianym błędem jest kupno urządzenia o zbyt wysokiej mocy względem danego budynku. Taki kocioł nie pracuje wówczas z minimalną mocą, więc czystość i sprawność spalania nie może być na wysokim poziomie. Należy mieć na uwadze, iż instalacje grzewcze w budynkach projektowane są w ten sposób, aby pokrywały straty ciepła, jakie występują przy bardzo niskiej temperaturze, czyli na przykład rzędu minus 20 stopni. Oznacza to, iż przy temperaturze zero stopni, wystarczy już o połowę mniejsza moc. Dopiero co wybudowany dom mający średnią wielkość, będzie potrzebował kotła z mocą grzewczą 10 kW. Taka móc będzie odpowiednia przy skrajnie niskich temperaturach, natomiast przy większości dni zimowych starczy moc jedynie 5 kW. Odpowiednio wybrany kocioł klasy 5, będzie mógł pracować z wysoką sprawnością oraz w sposób czysty przez cały grzewczy sezon. Producenci przeprowadzają badania, w których testowana jest praca nominalna wynosząca 30 procent.

Do jakich kotłów polecany jest ekogroszek?

Ekogroszek jest niezwykle uniwersalnym paliwem, nadaje się on bowiem do wszystkich urządzeń grzewczych, które potrafią spalać paliwa stałe.w szczególności znajduje on zastosowanie w kotłach z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Należy również zapoznać się z parametrami danego pieca oraz zaleceniami producenta. Producenci kotłów mają obowiązek serwisować sprzęt, dlatego istotne jest to, jaki opał wybieramy. To właśnie dzięki opałowi uzyskujemy ciepło, więc jest to ważne, jaki rodzaj opał wybieramy. Musi on zapewniać bezpieczeństwo nie tylko sprzętu, ale także jego użytkownikom. Producent kotłów podaje informacje do każdego produktu o jego bezpieczeństwie.

Ceny oraz dofinansowanie na kotły klasy 5

Kotły niskoemisyjne są droższe nie tylko pod względem zakupu, ale także eksplantacji. Dobrą wiadomością jest to, iż można uzyskać dofinansowanie na zakup nowego kotła klasy 5. W tym celu należy udać się po informacje do Gminy lub Urzędu Miasta. Środki na dopłaty uzyskiwane są w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, a także Ograniczania Niskiej Emisji.

Jaki wybrać rodzaj podajnika?

To, jaki podajnik wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakim opałem chcemy ogrzewać nasz dom.

  • Dla groszku najlepiej sprawdzi się palnik retortowy, spali paliwo w sposób czysty i efektowny.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie palnika retortowego z możliwością spalania miału. W razie potrzeby możemy wówczas skorzystać z tańszego paliwa.
  • Nie warto palić wysokiej jakości ekogroszkiem w kotle z podajnikiem tłokowym, gdyż nie sprawdza się on w małym i odpowiednio ocieplonym budynku.
  • W małych domach i w przypadku grzania wody latem, nie stosuj podajnika tłokowego.
  • Podajnik tłokowy sprawdzi się w przypadku dużego i docieplonego budynku.

Dodaj komentarz