Jak obudować kominek?

      Brak komentarzy do Jak obudować kominek?

Wybierając obudowę do kominka, możemy wybierać wśród wielu rodzajów wykończenia, różnych materiałów i kolorów. Możemy wybrać kominek kumulujący ciepło lub je oddający. Ważne jest, by obudowa kominkowa komponowała się ze stylem domostwa i pasowała do wnętrza, gdyż od wyglądu obudowy zależy w dużym stopniu charakter pomieszczenia.

Rodzaje materiałów na kominek

Decydując się na określony materiał, z którego ma być wykonana obudowa kominka, musimy zwrócić uwagę, by współgrał on z wystrojem pomieszczenia. Najpopularniejszymi materiałami nadal pozostaje marmur, który jest solidny, trwały, elegancki. I pasuje niemal do każdego wnętrza. Często wykorzystywanymi kamieniami jest też granit, wapień, a nawet cegła. Pozostałymi materiałami stosowanymi przy obudowywaniu kominka nalezą drewno, metal lakierowany, stal nierdzewna, płyta gipsowo-kartonowa oraz szkło.

Obudowa kominkowa w różnych stylach

O wyborze obudowy do kominka decydować będzie charakter pomieszczenia. Inną obudowę wybierzemy w przypadku budynków publicznych, inne zastosujemy w prywatnych domach. Ważny jest również styl pomieszczenia.

Przy wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się proste formy, pozbawione ozdobników, najlepiej niewyróżniające się na ścianie. W tym celu stosuje się nowoczesne materiały jak metal lub płyta gipsowo-kartonowa pomalowana na kolor ścian. Obudowa pozostaje płaska i pozbawiona gzymsu.

Przy pomieszczeniach z klasycznym wystrojem najlepiej zastosować naturalne, solidne materiały oraz konserwatywne wzory i zdobienia. Tutaj występuje gzyms, często ozdobny, rzeźbiony wykonany z kamienia, ewentualnie z drewna.

W aranżacjach rustykalnych, obudowy kominkowe najczęściej obudowane są kaflami, wykonane z drewna lub z cegły, z żeliwnymi elementami.

Obudowa izolacyjna czy akumulująca ciepło?

Wybierając obudowę do kominka, powinniśmy zdecydować, czy chcemy, by emitowała ona ciepło na zewnątrz, czy też je kumulowała.

W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się obudowa izolacyjna, wykonana z materiałów, które wyróżniają się niskim przewodnictwem cieplnym i małą akumulacją ciepła. Projektując kominki, stosuje się materiał izolacyjny między ścianą a wkładem kominkowym, by zminimalizować przepływ ciepła. Dzięki temu obudowa pozostaje zimna i nie emituje dodatkowego ciepła do pomieszczenia. Taka obudowa jest również bezpieczniejsza, szczególnie przy małych dzieciach i zwierzętach.

Drugim rodzajem są obudowy akumulujące ciepło, które wykorzystuje się w zabudowie kominków w przestronnych pomieszczeniach. Obudowy te wykonane są z materiałów poprawiających działanie kominka i ograniczających straty ciepła. W tym celu używa się akumulacyjnych płyt i kręgów szamotowych, które ograniczają utratę ciepła przez ścianę oraz komin. Pozwala to zachować wysoki efekt cieplny przez dłuższy czas, nawet po wygaszeniu paleniska.

Obudowa kominka jest równie ważna, jak wkład. Powinna ona być nie tylko estetyczna, lecz również wykonany z dobrych jakościowo materiałów, tak by wytrzymała wiele lat użytkowania, a palenie w kominku było, jak najbardziej efektywne.

Dodaj komentarz