Nowy dom, wszystkie meble i dekoracje na swoim miejscu, a jedyne, czego brakuje, to idealny żyrandol, które doskonale oświeci i dopełni Twój salon? Sklepy meblowe, budowlane, a w szczególności te specjalnie poświęcone oświetleniu, mogą zakręcić w głowie liczbą różnych opcji do wyboru. Żyrandole różnią się kształtem, stylem, rozmiarem i materiałem, z jakiego są wykonane, jak więc wybrać, aby zakupić odpowiedni?
Ważnym jest, aby oświetlenie mogło ze smakiem wkomponować się w wystrój salonu. Na początku powinniśmy stwierdzić, czy szukamy czegoś prostego, geometrycznego, co wpasuje się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, czy może czegoś wystawnego, o skomplikowanej budowie, aby jeszcze bardziej podkreślić bogato zdobione, efektowne pomieszczenie. Klasyczne, niezbyt wyrafinowane kształty, są optymalne, ponieważ sprawdzają się w większości wystrojów. O ile naszym celem nie jest wygląd jak w awangardowej galerii, dobrze jest określić styl pokoju wraz z jego cechami, których następnie poszukiwać będziemy w żyrandolu. Jeżeli jednak nasz salon nie zachwyca dekoracjami, odważny lub egzotyczny kolor, wzór, potrafi ożywić wnętrze i zainteresować gości.
Rozmiar ma znaczenie
Tak jak styl, istotny jest rozmiar. Przy dosyć małym salonie, duży i rozgałęziony żyrandol może przytłaczać i zbytnio wybijać się z wystroju. Warto jest zdecydować się w takim wypadku na coś z przezroczystym kloszem. Daje to efekt rozproszonego, bardzo jasnego światła, co może optycznie powiększyć pokój. Gdy mamy do czynienia z przestrzennym, szerokim salonem, dobrym rozwiązaniem jest wybrać kilka mniejszych żyrandoli, które równomiernie rozmieścimy na suficie. Jeden potężny żyrandol przyciemni dalekie kąty pomieszczenia i ograniczy całość w naszych oczach.
Decydując o wysokości oświetlenia, koniecznie powinniśmy zmierzyć wysokość salonu. Jeżeli sufit mamy umieszczony bardzo wysoko, co daje efekt nieprzyjemnej przestrzeni, nisko zwisający żyrandol przybliży nam go i sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawać bardziej przytulne. Przy nisko osadzonym suficie odpuśćmy sobie dramatycznie niskie nad ziemią lampy. Utrudnią one poruszanie się wysokim osobom i znowu – przytłoczą, a także zmniejszą pokój.
Materiał znaczy trwałość
Oprócz względów czysto estetycznych, należy pomyśleć także nad ekonomiczną stroną doboru oświetlenia. Producenci oferują wiele materiałów, z których wykonane są żyrandole, są to między innymi:
- szkło,
- kryształ,
- kute żelazo,
- drewno,
- bambus,
- tkaniny,
- plastik.
To, z czego została wykonana dana lampa decyduje przede wszystkim o cenie, jednak nie zawsze tańsze produkty warte są zaoszczędzonych pieniędzy. Żyrandole ze słabszych materiałów są częściej podatne na usterki i wymiany, i choć nie oczekuje się, iż lampa wisząca będzie miała częsty kontakt z czynnikami, które mogą wpłynąć na jej zniszczenie, przeprowadzki lub nawet regularne porządki mogą uszkodzić przedmiot. Gdy zainwestujemy w żyrandol dobrze wykonany, z mocnego materiału, możemy cieszyć się nim przez całe życie.