Jak urządzić działkę letniskową? Domki drewniane i ich zalety

Letniskowa działka poza miastem to marzenie wielu osób, pozwala uciec od miejskiego hałasu i wypocząć na łonie natury. Obecnie najczęściej działki kupowane są w malowniczych okolicach, w pobliżu jezior, rzek, morza lub gór. Zazwyczaj na ich zakup decydują się rodziny, które chcą posiadać własny kawałek ziemi i samodzielnie go zagospodarować.

Urządzenie działki nie jest prostym zadaniem, kupując działkę musimy liczyć się z tym, że nasza obecność na niej będzie konieczna nie tylko w okresie, gdy będziemy chcieli odpocząć. Altana, domek działkowy, krzewy i kwiaty wymagają okresowej uwagi i pielęgnacji. Dlatego też na działki letniskowe warto wybierać solidne wyposażenie, które będzie służyło przez lata, a także sadzić rośliny o małych wymaganiach.

Urządzenie ogrodu na działce letniskowej

W zależność od charakteru działki zależy sposób jej zagospodarowania. Współcześnie wiele osób decyduje się na zakup działki odrolnionej. Charakteryzuje się ona dobrą kulturą ziemi, nie rosną na niej drzewa i krzewy, jedynie może być porośnięta przez chwasty. Działki odrolnione są łatwe do zagospodarowania i obsadzenia roślinami. Nie wymagają wycinania drzew, przesadzania roślin i poważniejszego przekształcania terenu. Najczęściej na tego typu własnościach instalowane są domki drewniane na działkę, które dają schronienie w czasie chłodniejszych dni i umożliwiają przechowanie podstawowego wyposażenia. Oprócz domków na działkach odrolnionych bardzo często umieszcza się altanki, oczka wodne, baseny i wiele innych elementów służących wypoczynkowi.

Wybierając działkę leśną należy mieć świadomość, że jej większa część będzie porośnięta drzewami i krzewami, zaś powierzchnia ziemi pokryta runem leśnym. Na tego typu terenach uprawa warzyw i owoców jest praktycznie niemożliwa. Najlepszym rozwiązaniem na zagospodarowanie działki leśnej jest pozostawienie obecnej szaty roślinnej i umieszczenie gotowego domku letniskowego. Wybrać można domki drewniane na działkę, które doskonale prezentują się w leśnym otoczeniu. Ponadto są łatwe w montażu i nie wymagają wykopów, które na działce leśnej byłyby znacząco utrudnione (długie korzenie, kamienie itd.).

Osoby kupujące siedlisko pod działkę letniskową otrzymują gotową i zagospodarowaną nieruchomość. Siedliska najczęściej posiadają stary dom lub jego fundamenty oraz dodatkowe wyposażenie (pomieszczenia gospodarcze, szklarnie i inne). Jeśli chodzi o roślinność to zazwyczaj na terenie siedliska znajdują się stare sady owocowe i warzywniaki. Urządzając tego typu działkę letniskową można naprawić istniejący domek lub go całkowicie rozebrać i zastąpić np. ekologicznym domkiem z drewna. Stare drzewa owocowe najlepiej poprzycinać, prześwietlić i usunąć z nich suche gałęzie, dzięki temu będzie można cieszyć się aromatycznymi i ponadczasowymi odmianami owoców.

Domki drewniane na działkę

Domki drewniane na działkę to doskonały wybór dla każdego rodzaju własności ziemskiej. Sprawdzają się na działkach letniskowych i całorocznych. Idealnie wpasowują się w otoczenie i łączą estetykę z funkcjonalnością. Współcześnie wykonywane są przez liczne firmy polskie oraz zagraniczne. Dostępne są w sprzedaży w przeróżnych kształtach, wielkościach i wariantach ( z montażem lub bez, piętrowe lub parterowe i inne).

Najlepsze domki drewniane na działkę powstają z wysokiej jakości drewna iglastego, głównie sosny. Dostarczane są w formie naturalnej, czyli nieimpregnowane i niepomalowane. Wszelkiego rodzaju łączenia ścian wykonane są na podwójny węgieł, zaś bale łączone na własne pióro i wpust, dzięki temu gotowy budynek jest szczelny i trwały. Długowieczność domków gwarantuje używanie suchego drewna o wilgotności pomiędzy 14 -18%, a także właściwa impregnacja i malowanie (na życzenie klienta).

Domki drewniane na działkę w zależności od modelu posiadają okna i drzwi, które zapewniają optymalne oświetlenie wnętrza. Wykonywane są z prostych elementów, a dzięki temu są intuicyjne i łatwe do zmontowania. Dodatkową zaletą domków drewnianych jest gwarancja na ukryte elementy konstrukcyjne z drewna na okres 10 lat.

Dodaj komentarz