Gdzie i kiedy stosować lampy witrażowe?

Lampy witrażowe należą do jednych z bardziej szykownych i ekskluzywnych form oświetlenia naszych domów oraz mieszkań. Mogą pełnić zarówno funkcję źródeł światła dodatkowych, jak i podstawowych – jednakże częściej można spotkać się z ich głównym modelem użytkowania. Mimo tego, iż przez jakiś czas lampy te cieszyły się mniejszą popularnością to obecnie zaobserwować można ich płynny powrót do czołówki. Spowodowane jest to ciągłym poszukiwaniem niespotykanej nigdzie oryginalności oraz unikatowości przez co klienci coraz chętniej zaczynają decydować się na zapomniane modele oświetleniowe.

Co zapewni Nam posiadanie lamp witrażowych

Na samym początku należy zaznaczyć, iż lampy witrażowe są jednym z bardziej nietypowych i specyficznych rodzajów oświetlenia. Toteż, nie wszystkim trafią one do gustu – w tym przypadku nie warto kierować się jedynie aktualną modą oraz chęcią nadania wnętrzom niespotykanego charakteru, ale przede wszystkim upewnić się, iż oświetlenie to pasować będzie nam samym. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zróżnicowanych pod względem kolorystycznym czy samą formą, dlatego uprzedni przegląd takich lamp pozwoli utwierdzić się na w przekonaniu czy styl ten nas przekonuje.

Same lampy witrażowe swoją tradycją sięgają samego średniowiecza, kiedy to rozdmuchane i rozłożyste modele stanowiły o kunszcie oraz dobrobycie gospodarza. Do dzisiaj, po części zachował się ich styl – nadal te najbardziej tradycyjne oferty przedstawiają sobą bardziej toporne, ciężkie produkty oraz stonowane kolory. Często też posiadają dużo akcesoriów ozdobnych znajdujących się na samej lampie. Jednakże, dzięki temu nawet po wyłączeniu są nieodłącznym elementem dekoracji stanowiąc o walorach estetycznych danego wnętrza. Poza tym, oświetlając pomieszczenie nie tylko wpływają na podniesie jego funkcjonalności, dzięki odpowiedniemu i mocnemu oświetleniu, ale nadają mu specyficznego artystycznego klimatu. Co ważne, dzięki zróżnicowanym ofertom będziemy w stanie optymalnie dopasować je do naszego wnętrza nie zaburzając jego głównego stylu. Same lampy witrażowe cieszą się dzisiaj także większą uniwersalnością, dzięki czemu oprócz standardowych modeli nawiązujących do epoki przepychu i bogactwa dostępne są również te bardziej skromne i minimalistyczne. Do głównych korzyści posiadania lamp witrażowych należą:

  • możliwość zastosowania ich w praktycznie każdym pomieszczeniu dzięki istnieniu zróżnicowanych modeli
  • skupienie się na detalach przy produkcji – nadaje to artystycznego wydźwięku danemu wnętrzu
  • możliwość dostosowania kolorystyki lampy witrażowej do naszych indywidualnych preferencji
  • dbają o tworzenie harmonijnego i przytulnego klimatu lub podkreślają elegancję mieszkania – dużą rolę odgrywa tutaj ich uniwersalność

Jak odpowiednio dobrać lampę witrażową do naszego domu/mieszkania

Aby odpowiednio dobrać ten rodzaj oświetlenia do naszych wnętrz musimy być, przede wszystkim, świadomi stylu jaki przewodzi w naszym mieszkaniu. Ważnym czynnikiem będą także nasze wymagania i główne cele, na których pragniemy się skupić. Czy lampa ta ma służyć głównie jako model funkcjonalny, czy może ważniejsze są dla nas walory estetyczne. Lampy witrażowe swoje zalety idealnie uwypuklą, zwłaszcza w mieszkaniach o klasycznym stylu, gdzie zastosowany jest wystrój drewniany o wyraźnym wzornictwie. Jednak, równie dobrze odnajdą się w innych stylach, chociażby w stylu hiszpańskim czy włoskim, gdzie zapewnią odpowiednie nadanie charakteru wnętrzom oraz zadbają o uwypuklenie samego stylu. Mimo jej dedykowanych zastosowań, najważniejsze jest swobodne i indywidualne projektowanie i dekorowanie mieszkania – co ważne, lampa witrażowa perfekcyjnie sprawdzi się także w innych, nawet bardziej nowoczesnych stylach, gdzie funkcjonować będzie mogła na zasadzie kontrastu dla motywu przewodniego.

Dodaj komentarz